gtag('config', 'G-HY038346Q4');

Zrušiť alebo len prehodnotiť svoju aktuálnu zmluvu o životnom poistení? Predtým, ako sa rozhodnete, odpovedajte si na tieto otázky.

Pokiaľ sa vám zmenila životná situácia či zdravotný stav a prehodnocujete výhodnosť aktuálnej zmluvy o životnom poistení, predtým, ako sa pre konkrétnu zmenu rozhodnete, odpovedajte si na kľúčové otázky, ktoré vám pomôžu zistiť, ktorá z možností bude pre vás najvýhodnejšia.

Aký je váš aktuálny zdravotný stav?

V prvom rade, ak uvažujete o zrušení existujúcej  zmluvy životného poistenie, je potrebné vziať do úvahy váš aktuálny zdravotný stav. Ak vám totiž počas trvania pôvodného poistenia vznikol úraz alebo ochorenie, nová poisťovňa ho bude považovať za predchorobie. Môže nastať aj situácia, kedy vás kvôli zdravotnému stavu nová poisťovňa odmietne zobrať do poistenia.

Máte viacero existujúcich diagnóz?

Ak už máte diagnostikované ochorenie alebo úraz a nechcete navštevovať lekárov kvôli doloženiu lekárskych správ, sú limity bez skúmania zdravotného stavu vhodnou alternatívou. V tomto prípade nebudú poisťovne pri vstupe do poistenia skúmať váš zdravotný stav, ale pri poistnej udalosti budú pozerať na predchorobie. Výnimkou je poisťovňa NN, ktorá ani pri poistnej udalosti nerieši súvis s predchorobím. Negatívom môžu byť síce nižšie limity poistných súm oproti štandardnému poisteniu, no stále sa jedná o pomerne výhodný typ poistenia.

Potrebujete poistenie na vyššiu poistnú sumu?

Pokiaľ potrebujete poistenie na vyššiu poistnú sumu a máte existujúce diagnózy, tu odporúčame ísť cestou predbežného ocenenia. Je nezáväzné a po doložení zdravotnej dokumentácie sa poisťovňa vyjadrí, za akých podmienok vás príjme do poistenia. Pri uzatváraní poistenia je potrebné brať do úvahy aj indexáciu, teda automatické navyšovanie poistného krytia zo strany poisťovne. Nezabúdajme, že poistné sumy, ktoré platia dnes sa môžu v čase meniť a suma 100 000 eur nemusí mať o 20 rokov od podpisu zmluvy rovnakú hodnotu.

Na Slovensku je viacero poisťovní, v ktorých je možné uzatvoriť si zmluvu o životnom poistení. Chápeme, že rozhodnúť sa, ktorý produkt zo širokého portfólia je pre vás ten najvýhodnejší nie je jednoduché. Práve preto vám naši kolegovia radi pomôžu vybrať a porovnať tú najvýhodnejšiu ponuku na trhu.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Aká je nemocenská dávka v roku 2026?

Aké je nemocenské 2026? Ide o dávku, ktorú môžu poberať pracujúci ľudia počas práceneschopnosti (PN). Už viac ako dva roky tiež funguje takzvané elektronická PN. O dávku už teda nežiada pacient, ale všetko za neho vybaví lekár.

Zobraziť viac
Zničili ste auto? Peniaze z havarijnej poistky vám na kúpu nového vozidla nebudú stačiť. Potrebujete špeciálne poistenie

Mnohí motoristi sa pri škodách na vozidle spoliehajú na to, že im na ich pokrytie bude stačiť havarijné poistenie. To väčšinou síce platí, ale nie pri totálnych škodách. Ide o také nehody, po ktorých by oprava poškodeného vozidla stála viac ako je jeho hodnota. Keďže poisťovne určujú pri havarijnom poistení poistnú sumu zo všeobecnej hodnoty vozidla a v zmluvách je spravidla dohodnutá spoluúčasť, pri totálnych škodách dostane majiteľ nižšiu sumu, ako bola cena vozidla. Ak by chcel majiteľ celkovú hodnotu auta, musí mať uzatvorené GAP poistenie.

Zobraziť viac