gtag('config', 'G-HY038346Q4');

Počet nehôd elektrických kolobežiek desaťnásobne vzrástol, od januára musia mať PZP

Za posledných päť rokov počet nehôd elektrických kolobežiek desaťnásobne vzrástol. Od januára budúceho roka už musia mať ich majitelia uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Upozornila na to poisťovňa Uniqa.

Podľa štatistík poisťovne patria medzi najčastejšie škody nahlásené z jazdy na elektrickej kolobežke nárazy do motorových vozidiel stojacich na ulici. Výnimkou však nie sú ani prípady kolízií s chodcami a úrazy. V prípade, že kolíziu elektrickej kolobežky s chodcom na chodníku zavinil jej používateľ, za škodu, ktorá chodcovi vznikla, zodpovedá on. Rovnako tak v prípade, ak dôjde k zrážke s vozidlom a vinníkom nehody je vodič elektrickej kolobežky.

Aj kvôli množiacim sa nehodám a škodám, ktoré spôsobujú jazdy na elektrickej kolobežke, Európsky parlament schválil pravidlá, podľa ktorých budú musieť mať uzatvorené PZP majitelia všetkých elektrických kolobežiek a tiež segwayov s rýchlosťou vyše dvadsaťpäť kilometrov za hodinu. Poplatku sa majitelia nevyhnú, ani pokiaľ ich kolobežka dosiahne rýchlosť cez štrnásť kilometrov a zároveň váži nad dvadsaťpäť kilogramov. Smernica musí v členských štátoch začať platiť najneskôr od 1. januára 2024.

Výnimku z tejto povinnosti však dostali majitelia rýchlych elektrobicyklov. V niektorých štátoch ale povinnosť mať uzavreté PZP platiť bude. Nechajú si ju napríklad Nemecko a Francúzsko.

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Aká je nemocenská dávka v roku 2026?

Aké je nemocenské 2026? Ide o dávku, ktorú môžu poberať pracujúci ľudia počas práceneschopnosti (PN). Už viac ako dva roky tiež funguje takzvané elektronická PN. O dávku už teda nežiada pacient, ale všetko za neho vybaví lekár.

Zobraziť viac
Zničili ste auto? Peniaze z havarijnej poistky vám na kúpu nového vozidla nebudú stačiť. Potrebujete špeciálne poistenie

Mnohí motoristi sa pri škodách na vozidle spoliehajú na to, že im na ich pokrytie bude stačiť havarijné poistenie. To väčšinou síce platí, ale nie pri totálnych škodách. Ide o také nehody, po ktorých by oprava poškodeného vozidla stála viac ako je jeho hodnota. Keďže poisťovne určujú pri havarijnom poistení poistnú sumu zo všeobecnej hodnoty vozidla a v zmluvách je spravidla dohodnutá spoluúčasť, pri totálnych škodách dostane majiteľ nižšiu sumu, ako bola cena vozidla. Ak by chcel majiteľ celkovú hodnotu auta, musí mať uzatvorené GAP poistenie.

Zobraziť viac